XC6806A445DR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6806A445DR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
10-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10USPB
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Battery Chargers
Programmable Features :
Current
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Battery Pack Voltage :
4.45V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Charge Current - Max :
385mA
Fault Protection :
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Mounting Type :
Surface Mount
Interface :
USB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
XC680x
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Package / Case :
10-UFDFN Exposed Pad
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Current - Charging :
Constant - Programmable
Number of Cells :
1
Datasheets
XC6806A445DR-G
Constant - Programmable 10-UFDFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) XC680x Series
XC6806A445DR-G Overview
It is included in the Tape & Reel (TR) package. It comes as part of the 10-UFDFN Exposed Pad package.The device's mounting type is Surface Mount.To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C TA.This device makes use of an analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.Constant - Programmable current is required to charge the device.It is 4.45V for the battery pack.Serveral programmable features like Current.The charging current of the part is 385mA at maximum.The maximum supply voltage of the device is 5.5V.This electrical component is part of the XC680x series.
XC6806A445DR-G Features
Battery pack voltage of 4.45V