XC4VFX12-10FFG668I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC4VFX12-10FFG668I
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
668-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 320 I/O 668FCBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Mount :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Logic Elements/Cells :
Qualification Status :
Not Qualified
Total RAM Bits :
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Published :
Series :
Virtex®-4 FX
Terminal Pitch :
1mm
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Pins :
668
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
2.85mm
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
10 Weeks
Speed Grade :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM Size :
81kB
Supply Voltage :
1.2V
HTS Code :
Number of LABs/CLBs :
Width :
27mm
Package / Case :
668-BBGA, FCBGA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Number of I/O :
320
JESD-609 Code :
e1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
ECCN Code :
3A991.D
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Supply Voltage :
1.2V
Pin Count :
668
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
Base Part Number :
XC4VFX12
Length :
27mm
Terminal Form :
Ball
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Number of Terminations :
Pbfree Code :
yes
Number of Outputs :
320
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
1.2V V 2.85mm mm FPGAs Virtex®-4 FX Series 668-BBGA, FCBGA 1mm mm 668
XC4VFX12-10FFG668I Overview
This package is included in the 668-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 1.2V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . An FPGA belonging to the Virtex®-4 FX series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 320 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 668. This device is equipped with 663552 RAM bits in terms of its RAM si663552e. Parts related to this part can be found using its base part number XC4VFX12. During the configuration of this FPGA module, the RAM si81kBe reaches 81kB to ensure that the program runs normally. The device is designed with 668 pins in total. An array of 1368 LABs/CLBs is built into the FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. The device has a total of 668 pins on fpga semiconductor.