XC2V40-4CSG144C
Mfr.Part #
XC2V40-4CSG144C
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
144-TFBGA, CSPBGA
Description
IC FPGA 88 I/O 144CSBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Radiation Hardening :
No
Width :
12mm
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Logic Cells :
576
Base Part Number :
XC2V40
Operating Supply Voltage :
1.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Power Supplies :
1.51.5/3.33.3V
Number of LABs/CLBs :
64
Clock Frequency :
650MHz
Number of Terminations :
144
RAM Size :
9kB
Pin Count :
144
Total RAM Bits :
Number of CLBs :
64
Mount :
Surface Mount
Series :
Virtex®-II
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e1
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage :
1.5V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Outputs :
88
Published :
Terminal Form :
Ball
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Number of Gates :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of I/O :
88
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
144-TFBGA, CSPBGA
Length :
12mm
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Registers :
512
Speed Grade :
4
Terminal Pitch :
0.8mm
Datasheets
XC2V40-4CSG144C
1.5V V 1.2mm mm FPGAs Virtex®-II Series 144-TFBGA, CSPBGA 0.8mm mm 144
XC2V40-4CSG144C Overview
There is a 144-TFBGA, CSPBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 88 I/Os are available for transferring data more efficiently. It is powered from a supply voltage of 1.5V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.425V~1.575V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Virtex®-II series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. The device has 88 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 144. There are 73728 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number XC2V40. There is a maximum RAM si9kBe of 9kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 144 pins that are designed for it. 64 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 1.5V supply voltage. Power is provided by a 1.51.5/3.33.3V battery that is included with the device. There are 40000 gates that make up its basic building block. As far as the pin count is concerned, it has 144 pins. Usually, fpga semiconductor uses a 650MHz crystal. During the process of storing and transferring data, 512 registers are used. There are 64 CLBs that make up the architecture of the system. For the building block, it incorporates 576 logic cells that are used to make it work.