XC2V1000-5FF896C
- Mfr.Part #
- XC2V1000-5FF896C
- Manufacturer
- AMD Xilinx
- Package / Case
- FCBGA
- Datasheet
- Download
- Description
- VIRTEX-II PLATFORM FPGA, 1M SYST
- Manufacturer :
- AMD Xilinx
- Product Category :
- Gates and Inverters
- Operating Supply Voltage :
- 1.5V
- Length :
- 31mm
- RAM Size :
- 90kB
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Max Operating Temperature :
- 85°C
- Number of CLBs :
- 1280
- Radiation Hardening :
- No
- Programmable Logic Type :
- FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
- Width :
- 31mm
- Temperature Grade :
- Other
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 225
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 4 (72 Hours)
- Speed Grade :
- 5
- Terminal Form :
- Ball
- Number of Equivalent Gates :
- JESD-30 Code :
- S-PBGA-B896
- Min Operating Temperature :
- 0°C
- Number of Inputs :
- 432
- Number of Outputs :
- 432
- Terminal Position :
- BOTTOM
- Combinatorial Delay of a CLB-Max :
- 0.39 ns
- Number of Terminations :
- 896
- Terminal Pitch :
- 1mm
- Pin Count :
- 896
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn63Pb37)
- Height Seated (Max) :
- 3.4mm
- Supply Voltage :
- 1.5V
- ECCN Code :
- 3A991.D
- Number of Registers :
- JESD-609 Code :
- e0
- Organization :
- 1280 CLBS, 1000000 GATES
- Package / Case :
- FCBGA
- Surface Mount :
- yes
- Pbfree Code :
- No
- Datasheets
- XC2V1000-5FF896C
1.5V V 3.4mm mm FPGAs FCBGA 1mm mm 896
XC2V1000-5FF896C Overview
There is a FCBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. It is powered from a supply voltage of 1.5V. The device has 432 outputs that are integrated into it. Total terminations are 896. There is a maximum RAM si90kBe of 90kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. Designers can fully utilize its flexibility with 1.5V supply voltage. This module is capable of operating at a maximum temperature of 85°C. 0°C should be higher than the operating temperature. As far as the pin count is concerned, it has 896 pins. During the process of storing and transferring data, 10240 registers are used. There are 1280 CLBs that make up the architecture of the system. 1000000 equivalent gates are used to implement the design in the FPGA.
XC2V1000-5FF896C Features
85°C gates