X9C503ST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X9C503ST1
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
SOIC
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 50KOHM 100TAP 8SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Digital Potentiometers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Package / Case :
SOIC
Number of Taps :
100
Supply Voltage :
5V
Pin Count :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
3.9mm
Terminal Position :
Dual
Number of Positions :
100
Memory Type :
Non-Volatile
Published :
Number of Circuits :
1
Interface :
Serial
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Number of Terminations :
8
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Resistance :
50kOhm
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Min Operating Temperature :
0°C
Power Supplies :
5V
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.89mm
Resistor Terminal Voltage-Min :
Max Operating Temperature :
70°C
Additional Feature :
NONVOLATILE MEMORY
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Number of Functions :
1
Tolerance :
20%
Total Resistance :
50000Ohm