X9261US24IZ-2.7
Mfr.Part #
X9261US24IZ-2.7
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 50KOHM 256TAP 24SOIC
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Interface :
SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
5 (48 Hours)
Resistance :
50kOhm
Number of Circuits :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
300 Max
Base Part Number :
X9261
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Datasheets
X9261US24IZ-2.7
Introducing Digital Potentiometers Intersil (Renesas Electronics Corporation) X9261US24IZ-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:X9261, Operating Temperature:-40°C~85°C, X9261US24IZ-2.7 pinout, X9261US24IZ-2.7 datasheet PDF, X9261US24IZ-2.7 amp .Beyond Digital Potentiometers Intersil (Renesas Electronics Corporation) X9261US24IZ-2.7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.