X5043S8Z-4.5A
Mfr.Part #
X5043S8Z-4.5A
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SOIC
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Adjustable Threshold :
No
Pin Count :
8
Width :
3.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Threshold :
4.62V
Reset Timeout :
100ms Minimum
Factory Lead Time :
9 Weeks
Base Part Number :
X5043
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Voltages Monitored :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Length :
4.9mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output :
Open Drain or Open Collector
Packaging :
Tube
Additional Feature :
DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 4.62
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Datasheets
X5043S8Z-4.5A
Introducing Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5043S8Z-4.5A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Base Part Number:X5043, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Output:Open Drain or Open Collector, Type:Simple Reset/Power-On Reset, X5043S8Z-4.5A pinout, X5043S8Z-4.5A datasheet PDF, X5043S8Z-4.5A amp .Beyond Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5043S8Z-4.5A ,we also offer XC6121E616ER-G, SR1UARU, TPS3840DL28DBVR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.