X5043S8I-2.7AT1
Mfr.Part #
X5043S8I-2.7AT1
Package / Case
SOIC
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SOIC
Stock
4
In Stock :
4
Supply Voltage :
5V
Pin Count :
8
Min Reset Threshold Voltage :
2.85V
Width :
3.9mm
Mount :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
1
Watchdog Timer :
yes
Length :
4.9mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Threshold :
2.92V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Min Supply Voltage :
2.7V
Memory Size :
500B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Voltages Monitored :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Supply Current :
3mA
Number of Pins :
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.92V; SELECTABLE WATCHDOG TIMER, POWER ON RESET
Lead Free :
Contains Lead
Max Reset Threshold Voltage :
3V
Package / Case :
SOIC
Max Supply Voltage :
5.5V
Adjustable Threshold :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Frequency :
3.3MHz
Reset Timeout :
100 ms
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Temperature Grade :
Industrial
Datasheets
X5043S8I-2.7AT1
Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5043S8I-2.7AT1
Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5043S8I-2.7AT1 Overview
X5043S8I-2.7AT1 Features
  • Advanced supervision capabilities for enhanced system reliability
  • 1-channel design for precise monitoring and control
  • Compact 8SOIC package for easy integration into various applications
  • Exceptional durability and quality assurance for long-term performance
  • Wide operating voltage range of 2.7V to 5.5V for versatile compatibility