X5043S8-2.7AT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X5043S8-2.7AT1
Manufacturer
Xicor-Division of Intersil
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SOIC
Manufacturer :
Xicor-Division of Intersil
Product Category :
Supervisors
Number of Voltages Monitored :
1
Adjustable Threshold :
yes
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Position :
Dual
Voltage - Threshold :
2.92V
Reset :
Active Low
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Number of Channels :
1
Number of Functions :
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.62V; SELECTABLE WATCHDOG TIMER, POWER ON RESET
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
5V
Pin Count :
8
Output :
Open Drain or Open Collector
Width :
3.9mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
8
Length :
4.9mm
Reset Timeout :
100ms Minimum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Datasheets
X5043S8-2.7AT1
Introducing Supervisors Xicor-Division of Intersil X5043S8-2.7AT1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Simple Reset/Power-On Reset, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:1, Output:Open Drain or Open Collector, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, X5043S8-2.7AT1 pinout, X5043S8-2.7AT1 datasheet PDF, X5043S8-2.7AT1 amp .Beyond Supervisors Xicor-Division of Intersil X5043S8-2.7AT1 ,we also offer XC6121E616ER-G, SR1UARU, TPS3840DL28DBVR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Xicor-Division of Intersil X5043S8-2.7AT1
Supervisors Xicor-Division of Intersil X5043S8-2.7AT1 Overview
X5043S8-2.7AT1 Features
  • Single channel supervision to streamline and simplify system design
  • Low supply current enhancing system efficiency
  • Wide operating voltage range suitable for diverse applications
  • Programmable watchdog timer to prevent system freeze and failures
  • Robust against power supply transients, enhancing system reliability
  • Compact 8SOIC package for easy integration in space-limited applications
X5043S8-2.7AT1 Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIGIPOT, 50000OHM, 32 POSITIONS