X24-019PKC-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X24-019PKC-U
Manufacturer
Digi
Description
MODEM RF 2.4GHZ 19.2KBPS USB
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Series :
XStream™
Voltage - Supply :
5V~12V
Published :
Sensitivity :
-102dBm
Function :
Transceiver, Modem
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
ISM
Data Rate (Max) :
19.2kbps
Power - Output :
17dBm 50mW
Frequency :
2.4GHz~2.4835GHz
Modulation or Protocol :
FHSS, FSK
Interface :
USB
Datasheets
X24-019PKC-U
XStream™ Series 2.4GHz~2.4835GHz USB FHSS, FSK 19.2kbps
X24-019PKC-U Overview
RF transmitter and receivers such as this one are included in the XStream™ series.A higher supply voltage for 5V~12V will improve efficiency.ISM applications can be downloaded from the wireless RF transmitter.