WVM5JB240R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WVM5JB240R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 240 OHM 5% 5W RADIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.520Lx0.382W 13.21mmx9.70mm
Lead Diameter :
0.79 mm
Working Voltage :
350V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
5W
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
5.11mm
Number of Terminations :
2
Series :
WVM
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
1.047 26.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
3.51mm
Resistance :
240Ohm
Package / Case :
Radial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Bulk
Datasheets
WVM5JB240R
Stackpole Electronics, Inc. WVM5JB240R
FIXED RESISTOR, 240Ohm, 5W, Wirewound,