WVM10FB14R3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WVM10FB14R3
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 14.3 OHM 1% 10W RADIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Resistance :
14.3Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height Seated (Max) :
1.433 36.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
10W
Lead Spacing :
7.59mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Composition :
Wirewound
Lead Diameter :
0.91 mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.634Lx0.480W 16.10mmx12.19mm
Surface Mount :
No
Series :
WVM
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
14 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Lead Length :
3.51mm
Power (Watts) :
10W