WVL9EB1R8K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WVL9EB1R8K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
ADJUSTABLE INDUCTOR 1.8UH TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Adjustable Inductors
Lead Length :
9.52mm
Size / Dimension :
0.300Dia 7.62mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.508 mm
Core Material :
Ferrite
Construction :
Cylindrical
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
7 Weeks
Lead Spacing :
5.08mm
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mounting Type :
Through Hole
Rated Current-Max :
0.853A
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature (Max) :
105°C
HTS Code :
Test Frequency :
7.9MHz
Surface Mount :
No
Q @ Freq :
92 @ 7.9MHz
Inductance :
1.8μH
Packing Method :
Bulk
Series :
WVL
Height :
0.430 10.92mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Shape/Size Description :
PCB MOUNT VERTICAL ADJUSTER
Published :
Special Feature :
INDUCTANCE IS ADJUSTABLE OVER 10% FROM NOMINAL
Inductor Type :
VARIABLE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
0.11Ohm