WTA14PCJTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WTA14PCJTB
Manufacturer
AirBorn
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
RECTANGULAR PCB CONNECTORS (0.10
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Output :
LVPECL
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Connector Style :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions Loaded :
All
Number of Columns :
7
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Termination Style :
Solder Cup
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
RoHS :
Details
Contact Finish Thickness :
Filter Feature :
No
Connector Usage :
DIN Conformance :
No
Ratings :
Current Rating :
5 A
Spread Spectrum Bandwidth :
Base Resonator :
Crystal
Insulation Resistance :
5000 MOhms
IEC Conformance :
Features :
Mating Guide
Contact Layout, Typical :
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Gender :
Pin (Male)
Termination :
Solder Cup
Mixed Contacts :
Package :
Bulk
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Type :
XO (Standard)
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Number of Rows :
2 Row
Contact Finish :
Gold
Product :
I/O Connectors
Voltage - Supply :
3.3V
Pitch :
2.54 mm
Tradename :
W
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Size / Dimension :
0.197 L x 0.126 W (5.00mm x 3.20mm)
Termination Type :
Solder
Mounting Angle :
Straight
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
Terminal Pitch :
2.54 mm
Number of Positions :
14 Position
Total Number of Contacts :
14
Brand :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Frequency Stability :
±20ppm
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
Function :
Enable/Disable
Series :
SXO53P
Mounting Style :
Board Mount
Current - Supply (Max) :
80mA
Frequency :
156.25 MHz
Absolute Pull Range (APR) :
Voltage Rating :
333 V
Current - Supply (Disable) (Max) :
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
MIL Conformance :
Body/Shell Style :
PLUG
Datasheets
WTA14PCJTB
AirBorn WTA14PCJTB
SXO53P Series Plug, Male Pins Solder Cup Gold - - 14 Position Positions Pitch: 2.54 mm -10°C ~ 70°C Surface Mount