WSL2010R5000FEA18
Mfr.Part #
WSL2010R5000FEA18
Description
RES 0.5 OHM 1% 1W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
635μm
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
WSL-HP
Published :
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
500mW
No
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Military Standard :
Not
Resistance :
500MOhm
Weight :
38.895546mg
Power (Watts) :
1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Depth :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
0.7071V
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
WSL2010R5000FEA18
Vishay / Dale WSL2010R5000FEA18
FIXED RESISTOR WSL-HP Series, Metal Element, 500mOhm, 1W, ±1%, -65°C~170°C