WSL2010R2000FEA18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL2010R2000FEA18
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.2 OHM 1% 1W 2010
Stock
56
In Stock :
56
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Depth :
2.54mm
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Published :
2016
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
500mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
1W
Composition :
Metal Element
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
2010
Height :
635μm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
200mOhm
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Series :
WSL-HP
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
WSL2010R2000FEA18
Vishay / Dale WSL2010R2000FEA18
FIXED RESISTOR WSL-HP Series, Metal Element, 200mOhm, ±1%, -65°C~170°C