WSL2010R0330FEA
Mfr.Part #
WSL2010R0330FEA
Description
RES 0.033 OHM 1% 1/2W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Height :
635μm
Weight :
38.895546mg
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Series :
WSL
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.54mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W