WSL20101L800FEA18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL20101L800FEA18
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.0018 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Element
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Contact Plating :
Tin
Width :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
WSL-HP
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Temperature Coefficient :
±275ppm/°C
Height :
635μm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1.8mOhms
Power Rating :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Ratings :
AEC-Q200
Length :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
1W
Datasheets
WSL20101L800FEA18
Vishay / Dale WSL20101L800FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 1.8mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C