WSL20101L500FTA18
Mfr.Part #
WSL20101L500FTA18
Description
RES 0.0015 OHM 1% 1W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Pins :
Resistance :
1.5MOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Series :
WSL-HP
Published :
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±1%
Height :
635μm
Width :
2.5mm
Temperature Coefficient :
±275ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Length :
5mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
WSL20101L500FTA18
Vishay / Dale WSL20101L500FTA18
WSL-HP Series, Metal Element, 1.5mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C