WSL20101L500FEA18
Mfr.Part #
WSL20101L500FEA18
Description
RES 0.0015 OHM 1% 1W 2010
Series :
WSL-HP
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Height :
635μm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±1%
Width :
2.5mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Number of Pins :
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Length :
5mm
Temperature Coefficient :
±275ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
1.5MOhms
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
WSL20101L500FEA18
Vishay / Dale WSL20101L500FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 1.5mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C