WSL20101L500FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL20101L500FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.0015 OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Temperature Coefficient :
±275ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
635μm
Contact Plating :
Tin
Length :
5mm
Width :
2.5mm
Resistance :
1.5MOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
WSL
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Depth :
2.54mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Military Standard :
Not
Composition :
Metal Element
Power Rating :
500mW
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
WSL20101L500FEA
Vishay / Dale WSL20101L500FEA
WSL Series, Metal Element, 1.5mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C