WSL1206R2000JEK18
Mfr.Part #
WSL1206R2000JEK18
Description
RES 0.2 OHM 5% 1/2W 1206
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
200mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
WSL-HP
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Width :
1.6mm
Datasheets
WSL1206R2000JEK18
Vishay / Dale WSL1206R2000JEK18
WSL-HP Series, Metal Element, 200mOhms, 0.5W 1/2W, ±5%, -65°C~170°C