WSL1206R2000JEA
Mfr.Part #
WSL1206R2000JEA
Description
RES 0.2 OHM 5% 1/4W 1206
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
200mOhms
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
170°C
Series :
WSL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
WSL1206R2000JEA
Vishay / Dale WSL1206R2000JEA
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -65°C~170°C