WSL1206R2000FTB18
Mfr.Part #
WSL1206R2000FTB18
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/2W 1206
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Supplier Device Package :
Series :
WSL-HP
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
200mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL1206R2000FTB18
Vishay / Dale WSL1206R2000FTB18
WSL-HP Series, Metal Element, 200mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C