WSL1206R2000FTB
Mfr.Part #
WSL1206R2000FTB
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Length :
3.2mm
Composition :
Metal Element
Number of Pins :
Package / Case :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Resistance :
200mOhms
Case Code (Imperial) :
Width :
1.6mm
Datasheets
WSL1206R2000FTB
Vishay / Dale WSL1206R2000FTB
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C