WSL1206R2000FTA18
Mfr.Part #
WSL1206R2000FTA18
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/2W 1206
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
200mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Length :
3.2mm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
1.6mm
Series :
WSL-HP
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Height :
635μm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
WSL1206R2000FTA18
Vishay / Dale WSL1206R2000FTA18
WSL-HP Series, Metal Element, 200mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C