WSL1206R2000FTA
Mfr.Part #
WSL1206R2000FTA
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/4W 1206
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
200mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSL
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Pins :
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package / Case :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
1.6mm
Composition :
Metal Element
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL1206R2000FTA
Vishay / Dale WSL1206R2000FTA
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C