WSL1206R2000FEK18
Mfr.Part #
WSL1206R2000FEK18
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/2W 1206
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Tin
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Series :
WSL-HP
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
200mOhms
Length :
3.2mm
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL1206R2000FEK18
Vishay / Dale WSL1206R2000FEK18
WSL-HP Series, Metal Element, 200mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C