WSL1206R2000FEK
Mfr.Part #
WSL1206R2000FEK
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/4W 1206
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Series :
WSL
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Package / Case :
Depth :
1.6mm
Resistance :
200mOhms
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
250mW
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Tin
Length :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
WSL1206R2000FEK
Vishay / Dale WSL1206R2000FEK
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C