WSL1206R2000FEB18
Mfr.Part #
WSL1206R2000FEB18
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/2W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
200mOhms
Power Rating :
500mW
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Series :
WSL-HP
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Supplier Device Package :
Width :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
Weight :
16.187578mg
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
WSL1206R2000FEB18
Vishay / Dale WSL1206R2000FEB18
WSL-HP Series, Metal Element, 200mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C