WSL1206R2000FEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R2000FEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
3.2mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Composition :
Metal Element
Width :
1.6mm
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
220mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
WSL
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
200mOhms
Max Operating Temperature :
170°C
Voltage - Rated DC :
220mV
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Weight :
16.187578mg
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Height :
635μm
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power Rating :
250mW
Supplier Device Package :
Datasheets
WSL1206R2000FEB
Vishay / Dale WSL1206R2000FEB
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C