WSL1206R2000FEA
Mfr.Part #
WSL1206R2000FEA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated AC :
220mV
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Mount :
Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Military Standard :
Not
Composition :
Metal Element
JESD-609 Code :
e3
Height :
635μm
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
220mV
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Power Dissipation :
250mW
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
1.6mm
Resistance :
200mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Weight :
16.187578mg
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
WSL1206R2000FEA
Vishay / Dale WSL1206R2000FEA
FIXED RESISTOR WSL Series, Metal Element, 200mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C