WSL1206R2000FBA18
Mfr.Part #
WSL1206R2000FBA18
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/2W 1206
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Resistance :
200mOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.6mm
Number of Pins :
Max Operating Temperature :
170°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Published :
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Tolerance :
±1%
Series :
WSL-HP
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
WSL1206R2000FBA18
Vishay / Dale WSL1206R2000FBA18
WSL-HP Series, Metal Element, 200mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C