WSL1206R2000FBA
Mfr.Part #
WSL1206R2000FBA
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/4W 1206
Max Operating Temperature :
170°C
Package / Case :
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Published :
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Element
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Number of Pins :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
3.2mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL
Case Code (Imperial) :
Resistance :
200mOhms
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power Rating :
250mW
Datasheets
WSL1206R2000FBA
Vishay / Dale WSL1206R2000FBA
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C