WSL1206R2000DEK
Mfr.Part #
WSL1206R2000DEK
Description
RES 0.2 OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package / Case :
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Resistance :
200mOhms
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Width :
1.6mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
WSL1206R2000DEK
Vishay / Dale WSL1206R2000DEK
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C