WSL1206R2000DEA18
Mfr.Part #
WSL1206R2000DEA18
Description
RES 0.2 OHM 0.5% 1/2W 1206
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Series :
WSL-HP
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Width :
1.6mm
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
3.2mm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
200mOhms
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
WSL1206R2000DEA18
Vishay / Dale WSL1206R2000DEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 200mOhms, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -65°C~170°C