WSL1206R2000DEA
Mfr.Part #
WSL1206R2000DEA
Description
RES 0.2 OHM 0.5% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±0.5%
Series :
WSL
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
200mOhms
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
170°C
Height :
635μm
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Ratings :
AEC-Q200
Width :
1.6mm
Datasheets
WSL1206R2000DEA
Vishay / Dale WSL1206R2000DEA
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C