WSL1206R2000DBA
Mfr.Part #
WSL1206R2000DBA
Description
RES 0.2 OHM 0.5% 1/4W 1206
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Length :
3.2mm
Resistance :
200mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power Rating :
250mW
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Lead, Tin
2
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
Datasheets
WSL1206R2000DBA
Vishay / Dale WSL1206R2000DBA
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C