WSL1206R1900FEB
Mfr.Part #
WSL1206R1900FEB
Description
RES 0.19 OHM 1% 1/4W 1206
635μm
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
170°C
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-65°C
Case Code (Metric) :
Resistance :
190mOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Element
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Number of Terminations :
2
Width :
1.6mm
Datasheets
WSL1206R1900FEB
Vishay / Dale WSL1206R1900FEB
WSL Series, Metal Element, 190mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C