WSL1206R1820FTA
Mfr.Part #
WSL1206R1820FTA
Description
RES 0.182 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
182mOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
2
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height :
635μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Width :
1.6mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
250mW
Datasheets
WSL1206R1820FTA
Vishay / Dale WSL1206R1820FTA
WSL Series, Metal Element, 182mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C