WSL1206R1800JEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R1800JEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.18 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
180mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Element
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Series :
WSL
Package / Case :
Max Operating Temperature :
170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
WSL1206R1800JEB
Vishay / Dale WSL1206R1800JEB
WSL Series, Metal Element, 180mOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -65°C~170°C