WSL1206R1800FEA18
Mfr.Part #
WSL1206R1800FEA18
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.18 OHM 1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
889μm
Length :
3.2004mm
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
180mOhms
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
250mW
Series :
WSL-HP
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
1 (Unlimited)
Width :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL1206R1800FEA18
Vishay / Dale WSL1206R1800FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 180mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C