WSL1206R1780FBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R1780FBA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.178 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Resistance :
178mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
635μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
170°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Series :
WSL
Supplier Device Package :
Composition :
Metal Element
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Datasheets
WSL1206R1780FBA
Vishay / Dale WSL1206R1780FBA
WSL Series, Metal Element, 178mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C