WSL1206R1700FEA
Mfr.Part #
WSL1206R1700FEA
Description
RES 0.17 OHM 1% 1/4W 1206
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
170mOhms
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tape and Reel (TR)
Published :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
635μm
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL1206R1700FEA
Vishay / Dale WSL1206R1700FEA
WSL Series, Metal Element, 170mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C