WSL1206R1700FBA
Mfr.Part #
WSL1206R1700FBA
Description
RES 0.17 OHM 1% 1/4W 1206
Metal Element
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
170mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
1.6mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Published :
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
635μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R1700FBA
Vishay / Dale WSL1206R1700FBA
WSL Series, Metal Element, 170mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C