WSL1206R1600FTA
Mfr.Part #
WSL1206R1600FTA
Description
RES 0.16 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package / Case :
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
160mOhms
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Height :
635μm
Length :
3.2mm
Metal Element
Width :
1.6mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
WSL1206R1600FTA
Vishay / Dale WSL1206R1600FTA
WSL Series, Metal Element, 160mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C