WSL1206R1600FEB
Mfr.Part #
WSL1206R1600FEB
Description
RES 0.16 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Published :
Length :
3.2mm
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
160mOhms
Height :
635μm
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Number of Pins :
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
WSL1206R1600FEB
Vishay / Dale WSL1206R1600FEB
WSL Series, Metal Element, 160mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C