WSL1206R1600FEA
Mfr.Part #
WSL1206R1600FEA
Description
RES 0.16 OHM 1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
635μm
Package / Case :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
160mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Metal Element
Width :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R1600FEA
Vishay / Dale WSL1206R1600FEA
WSL Series, Metal Element, 160mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C