WSL1206R1500FEB
Mfr.Part #
WSL1206R1500FEB
Description
RES 0.15 OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
190mV
Composition :
Metal Element
Voltage - Rated DC :
190mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Resistance :
150mOhms
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Power Rating :
250mW
Datasheets
WSL1206R1500FEB
Vishay / Dale WSL1206R1500FEB
WSL Series, Metal Element, 150mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C