WSL1206R1500DEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R1500DEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.15 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
150mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Length :
3.2mm
Series :
WSL
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Height :
635μm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Published :
Composition :
Metal Element
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL1206R1500DEA
Vishay / Dale WSL1206R1500DEA
WSL Series, Metal Element, 150mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C